Oplev Ry i weekenden: Koncerter og foredrag

Foto: Kultunaut.
dato

Ry byder på en spændende weekend med intimitet og historie. Fra eksklusive koncerter til inspirerende foredrag, festivalen er spækket med oplevelser for alle musik- og historieelskere.

Peter Sommer og Palle Hjorth på Gnisten

Fredag aften kan du opleve den danske sangskriver Peter Sommer sammen med pianisten Palle Hjorth på Gnistens intime scene. Duoen vil præsentere en unik oplevelse fyldt med sange fremført i ekstraordinære versioner, understøttet af et elegant lys- og sceneshow. Publikum kan se frem til en aften med både gamle og nye numre.

Tidspunkt: Fredag 21. februar 2025, kl. 20:00
Sted: Gnisten i Ry, Møllevej 22, 8680 Ry
Entré: 350 kr + gebyr 5 kr (10% medlemsrabat)

Bob Dylan Jamboree i Alling Beboerhus

Samtidig med koncerten på Gnisten kan du i Alling Beboerhus deltage i en Bob Dylan Jamboree. Her mødes otte erfarne troubadourer for at fortolke klassiske Dylan-numre. Arrangementet er en fejring af Dylans indflydelse, hvor hver kunstner præsenterer to sange og fortæller om deres personlige marionetmøde med den legendariske musiker.

Tidspunkt: Fredag 21. februar 2025, kl. 20:30
Sted: Alling Beboerhus, Ringvej 18A, Alling, 8680 Ry
Entré: 160 kr

Foredrag om Kvindebevægelsen ved Tulstrup Præstegård

Lørdag formiddag byder på et inspirerende foredrag om kvindebevægelsen i begyndelsen af 1900-tallet. Tidligere sognepræst Anna Bojsen-Møller vil tage os igennem historien om kvindernes kamp for rettigheder og adgang til erhverv. Før foredraget serveres der rundstykker og kaffe, og efterfølgende en let frokost med øl eller vand.

Tidspunkt: Lørdag 22. februar 2025, kl. 10:00-12:00
Sted: Tulstrup Præstegård, Præstebakken 11, 8680 Ry
Entré: Ikke oplyst



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut