Charlotte-Amalie og Who Killed Bambi gæster Gnisten i Ry

dato

Den 5. april 2025 kan musikelskere i Ry se frem til en særlig aften, når Charlotte-Amalie sammen med strygerkvartetten Who Killed Bambi gæster Gnisten. Med en blanding af cinematiske poptoner og smukke strygerarrangementer er der lagt op til en uforglemmelig koncertoplevelse.

Charlotte-Amalie vender tilbage til Gnisten med en unik koncertoplevelse i samarbejde med strygerkvartetten Who Killed Bambi. Koncerten vil byde på smukke lydflader og intense følelser, når de sammen fortolker Charlotte-Amalies debutalbum "Opbrud". Albummet, der blev udgivet i efteråret 2024, er kendt for at indkapsle både smerte og håb på en rørende måde.

Med Who Killed Bambi som musikalske ledsagere, vil Charlotte-Amalie præsentere sine sange i nye strygerudgaver. Kvartetten, der har optrådt med nogle af landets største navne, vil med deres strygere understrege sårbarheden i Charlotte-Amalies fortællinger.

Koncerten bliver afholdt med siddepladser, og pladserne tildeles efter først til mølle-princippet. For dem, der har særlige behov, er der mulighed for at reservere en siddeplads ved at kontakte arrangørerne.

Indtil koncerten kan man lytte til Charlotte-Amalie og Who Killed Bambis musik på Spotify via dette link: Opbrud. For en forsmag på deres samarbejde kan man også se dem optræde på YouTube: Charlotte Amalie x Who Killed Bambi - Studenterhuset Aalborg.

Praktisk information
Dato: Lørdag den 5. april 2025
Tid: Kl. 20.00
Sted: Gnisten, Møllevej 22, 8680 Ry
Entré: 250 kr + gebyr 5 kr (Medlemsrabat: 10%)
Kontakt: info@gnistenry.dk for mere information eller særlige behov



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut