Skyttehusets Outdoor Camp håndterer betalingsforvirring under Nets-nedbrud

dato

Så er der nyt fra Skyttehusets Outdoor Camp
Om Nets-nedbruddet og BT-artiklen om Malene

I lørdags – midt i årets travleste dag/aften på campingpladsen – oplevede vi, ligesom mange andre, konsekvenserne af et større Nets-nedbrud, som påvirkede digitale betalinger over hele landet.

MEGET MYSTISK ER DOG AT Kl. 19:52 forsøger en af vores gæster at booke en båd online. Der opstår fejl undervejs, men modtager alligevel en bekræftelse, og bookingen gennemføres og betales i vores system.

Sent på aftenen modtager vi en mail fra Malene, som helt uforstående har fået trukket 650 kr. fra sin konto – uden selv at have foretaget nogen booking eller haft noget med transaktionen at gøre.

Vi har naturligvis undersøgt sagen nøje og kan konstatere:

Malene har ikke haft noget med bookingen at gøre
Vi kan se at betalingen er fortaget med Mobilpay online
Vi kontakter straks vores gæst om hun kan fremvise dokumentation trækningen fra hendes konto
Gæsten fremviser at kortet er blevet afvist flere gange og at hun mærkeligt modtager en bekræftelse om at båden er betalt
Gæsten betaler fysisk til os på pladsen
Vi afventer nu en afklaring fra Nets, så beløbet kan blive korrekt tilbageført til Malene.

Vi vil gerne beklage den frustration og forvirring, det har skabt – og understrege, at vi ikke har hævet noget bevidst. Fejlen er sket et sted i det digitale betalingssystem, som var ustabilt under nedbruddet.

Tak til Malene for god dialog og for forståelsen

Skyttehusets Outdoor Camp er kommerciel partner med VORES By Ry og oplysningerne er hentet fra deres Facebookside. Støt lokalt og giv en tommel op på deres side.

Se mere om Skyttehusets Outdoor Camps på deres hjemmeside.

åbningstider

Se vores åbningstider for Café Skyttehuset her:
https://skyttehusetscamping.dk/cafeen/